Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Gepardí rozhovory: předseda Zdeněk "Lumír" Skříček (2.díl)

27.04.2020 | Zbyněk Matýsek

Dnes přinášíme druhou, neméně zajímavou část rozhovoru s předsedou našeho oddílu Zdeňkem "Lumírem" Skříčkem. Dozvíte se, jak vznikl název Gepardů a proč jsou naše klubové barvy modrá a žlutá a kdo z Gepardů to (zatím) dotáhl nejdál. A v závěru rozhovorů najdete také rychlopalbu. Co myslíte, vybere Lumír punk nebo metal? Gotta nebo Matušku? Steak nebo krupičnou kaši?

Ty, jakožto otec zakladatel, určitě víš, jak vlastně vnikl název Gepardi Brno a proč máme zrovna modrožluté barvy.
Tak to vím (skoro) přesně. Dříve jsme jezdili na turnaje pod názvem DDM Junior Brno Slatina, příp. Komárov. Během sezony 2013/14, když jsme ve Slatině pořádali náš amatérský florbalový turnaj "O pohár Fantošky", přihlašovaly si děti své týmy samy. Tak jak se s kamarády domluvili a samozřejmě si zvolili vlastní názvy týmů. Některé z nich se nám líbily a název Gepardi byl jedním z nich (tuším, že to byl tým Mirka Kyprého, ale ten si to již nepamatuje :o). Na florbalovém soustředění v létě 2014 v Ivančicích jsme iniciovali výběr nového jména týmu, abychom pod novým názvem vystupovali již v nadcházející sezoně. Sešlo se asi deset návrhů a byli jsme rádi, že název Gepardi si děti na táboře zvolily samy.

S barvami je to ještě prozaičtější a odráží to stav, že od počátku jsme florbal trénovali na dvou pobočkách DDM. Jelikož pobočka CVČ Sluníčko Komárov preferovala jako barvu žlutou, tak naopak typickou barvou pro Slatinu je modrá. Jen odstín se nám nakonec změnil. Úplně prvotní sada klubových teplákových souprav měla barvu světle modrou jako je znak městské části Slatina. Ale pak jsme pořídili hráčské dresy tmavě modré a u toho už zůstalo. Nakonec se z toho stala typická "švédská" modrožlutá kombinace. A jelikož Švédy uznáváme jako nejlepší florbalisty na světě, tak jsme za to jenom rádi. A ještě musím říci, že se nám nadmíru graficky povedla vlastnoručně navrhnutá sada gepardích dresů. Co jezdíme po turnajích, nikde jsem zatím neviděl zdařilejší dresy, než ty naše. Bez urážky.

Kdyby neexistoval florbal, jaký sport bys pod křídla Gepardů přivedl? Který sport je tvůj oblíbený?
Jak jsem dříve avizoval hlavně basketbal a pak fotbal. Oblíbeným sportem je i hokej, ale ten jsem nikdy nehrál. Chvilku se mne aktivně držel i stolní tenis. A v šachu jsem svého času byl v mladších žácích druhý v okrese Přerov. Ale kdyby neexistoval florbal, tak by jej stejně zanedlouho někdo vymyslel.

Jako trenér máš za sebou řadu turnajů, soutěží a samozřejmě i úspěchů. Který je ten NEJ ?
Těch zážitků je spousta i na to, jaký jsme pořád relativně malý a mladý klub. Ale nejvíce se mi vybavují dva okamžiky ze sezony 2014/15. Jednak zlomový první titul šampiona starších žáků v Lize mezi městy. Bylo to velmi těsné, atmosféra v Pohořelicích proti nám, neboť domácí také bojovali o titul. Pár necitlivých posouzení rozhodčích, ale nakonec s domácími vyválčíme cennou remízu 1:1. A při stejném počtu bodů za celou sezonu, pouze o aktivní skóre se naši kluci poprvé stali mistry ligy. Nejcennější na tom ale bylo, že tohoto úspěchu dosáhli kluci, kteří nebyli žádní natrénovaní florbalisti. Tzn. ne od přípravky, ale kluci co s florbalem začali třeba v páté, šesté třídě. Tady se poprvé zúročila týmovost, na kterou v Gepardech hodně sázíme. Parta kluků kolem Lukáše Gábora ve Slatině a Lukáše Beránka v Komárově, kteří hráli florbal dva tři roky. A protože na sobě neskutečně zapracovali, tak nakonec ten mistrák urvali. I v dalších letech si člověk těch získaných titulů samozřejmě vážil. Ale ten úplně první s tou začínající partou řadím nejvýše. No a ten druhý zážitek? To jsem měl zase nápad, ze kterého Michal šílel. Říkám mu, "přihlásíme se poprvé na Hummel Open Game". Michal úpěl "Co tam budem dělat? Na mezinárodním turnaji?". Odpověděl jsem: "Chci vědět, jak na tom budou v porovnání s ostatními týmy." A já věděl, že jsme měli poprvé velmi nadanou partu osmi malošků v přípravce, kolem kterých jsme dostavěli vhodně tým a šli jsme do toho. Tihle kluci už jako prvňáčci proháněli v Lize mezi městy ostatní týmy mladších žáků (hrálo se totiž v rozpětí 1.až 5. třída). A na Open Game nezklamali a došli dokonce až do semifinále, kde trochu smolně prohráli s Vítkovicemi 3:4. Takže napoprvé hned bronz, ale hlavně si naši kluci zahráli proti zavedeným týmům jako Gullivers, Hattrick, Bulldogs, Tatran Střešovice. Je jasné, že euforie byla veliká, rodiče nám celou dobu fandili. A nás to zase nakoplo, pokračovat s větší chutí s našimi svěřenci dále. Pak jsme postupně začali jezdit na další turnaje a obsazovat i ostatní kategorie.

Na kterého hráče vzpomínáš nejvíc?
Za těch téměř 15 let činnosti ti projdou pod rukama stovky hráčů. Takže si vybavím spíše ty současné. Úžasné je sledovat třeba přístup juniorů Beránka, Dohnala, Trundy, Potáčka. Z mladších žáků určitě doporučuji sledovat vývoj Lukáše Hrubého. Ohromnou radost mám z Isabely Petrskovské, kterou jsme objevili a přestoupila do dívčího týmu Židenic, kde mají také skvělou partu a je tam moc spokojená. Z těch co u nás začínali, jsem zvědav, jak se dále povede Kubovi Továrkovi v Buldocích. U malošků jsem nadšený z Pepy Nováka. Z gólmanů pod vedením Martina Kašparovského udělali neskutečný pokrok Lukáš Šikuta a Vilém Zrza. Ale nejsou to jen tito. Rozhodně pokud vydrží, budou na sobě pracovat a zůstane jim chuť ke sportu, určitě o nich ve florbale ještě uslyšíme.

Kdo to z Gepardů dotáhl asi nejdál?
Hráč, který začínal u nás v Gepardech a v současnosti je prvním a zatím jediným, kdo hrál Superligu je Jakub Laus ze Slatiny. Neskutečný dříč, který již jako junior si vyzkoušel švýcarskou ligu za Wiler-Ersigen a nyní je hráčem Bulldogs Brno. Byl zároveň prvním z naší Ligy mezi městy, odkud se jako druhý do Superligy prosadil další talent Zdeněk Malich z Oslavan, nyní hráč Hattricku.

Jako trenéra tě máme probraného, co jako hráč? Ty a florbal?
Všechny sporty jsem vždy dělal jen amatérsky a rekreačně. Ve 45 letech na tom již měnit nic nebudu. Ale chtěli bychom za rok postavit první gepardí tým mužů v nejnižší lize. A to si piš, že pokud se tak stane, připravím se a alespoň na chvilku si ještě na hřiště stoupnu.

Kde vidíš Gepardy za rok, za tři roky a za pět let?
Za rok proběhne premiéra zmiňovaného mužského týmu a juniorky. Díky tomu zkompletujeme řadu kategorií od přípravky až po muže. Doladíme již rozběhnutý dvouúrovňový systém tréninků. Na první úrovni díky spolupráci s DDM Helceletka opět zvedneme kvalitu florbalových kroužků pro začínající florbalisty. A na té druhé úrovni zvýšíme frekvenci tréninků pro pokročilé, které probíhají přímo pod sportovním klubem Gepardů. Za tři roky naše juniorka poprvé zasáhne do CE 1. ligy juniorů a gepardí dorost do 1. ligy dorostenců. Za pět let se napevno staneme součástí florbalové mapy Brna a jihomoravského regionu, muži mají za sebou postup do 5. ligy. Ale hlavně, nejenže zůstane pohromadě ta skvělá parta lidí, která se kolem nás vytvořila. Ale přijmeme do svých řad další mladé nadějné asistenty a trenéry, kteří se u nás budou cítit dobře a budou moci rozvíjet své vlastní ambice. Důležitá je totiž kontinuita. Aby v budoucnu, ač neradi se stáhnou do ústraní zakladatelé klubu, už byla vytvořena pevně daná struktura. Ta umožní klubu bez problémů fungovat i nadále. Díky tomu pak budeme schopni předávat radost ze sportu a pohybu většímu počtu dětí žijících v naší spádové oblasti.


Lumír v rychlopalbě

 • Oblíbená barva: Modrá, zelená a červená, v tomto pořadí.
 • Oblíbené zvíře: Pes, ale v současnosti už hlavně gepard.
 • Oblíbená činnost: Kvalitní spánek
 • Oblíbená bašta: Svíčková nebo španělský ptáček.
 • Oblíbená píseň: To se mění každý měsíc, teď je to "Toss a coin to your witcher..." a Magdaléna od skupiny Jelen. Jinak cokoliv od Čechomoru.
 • Kuřecí nebo vepřové? Kuřecí
 • Boloňská nebo smetanová? Smetanová
 • Hawai nebo quatro formagi? Americana se smetanovým podkladem
 • Steak nebo krupičná kaše? Krupicová kaše
 • Punk nebo metal? Metal, ačkoliv třeba Visací zámek slyšel snad každý
 • Gott nebo Matuška? Gotta hrají všude, ale písně od Matušky se hrají na kytaru u táboráku, takže Walda
 • Bruneta nebo blondýna? Zrzka. Ne, tak žena říká, že se mi líbí brunetky
 • Hokej nebo fotbal? Hokej. Je rychlejší a padá při něm víc gólů, stejně jako na florbale
 • Joey nebo Ross? Joey, speciálně díl, když se učil mluvit francouzsky
 • Jan Tleskač nebo Jára Cimrman? Jednoznačně Jára da Cimrman. Ale co na to Jan Tleskač?


Lumíre, děkujeme moc za rozhovor a za vše, co pro děláš pro Gepardy.

 
Aktuální články
BUĎ ŠELMOU, STAŇ SE GEPARDEM

Baví tě florbal? Chceš se stát součástí skvělého týmu? Máš rád výzvy? Právě pro tebe je určena naše výzva! Gepardi Brno...

 
Gepardi s novým názvem a novým vedením

Klub Gepardi Brno, z.s. mění svůj název. Nejedná se o žádnou zásadní změnu, do názvu pouze vstupují pouze tři písmenka, která...

 
Gepardi opět trénují aneb šelmy v akci

Již po dva týdny probíhají v areálu ZŠ Kneslova tréninky Gepardů. Dodržována jsou všechna pravidla stanovená vládou, probíhá i...

 
Poprvé v soutěžích Českého florbalu
 
Petra Pachlová: Do projektu „Jedna se počítá“ se může zapojit opravdu každý
 
Z historie Gepardů: poprvé na Prague Floorball Cup
 
Zdeněk Mazáč: Ať nás neopustí chuť hrát florbal a vydrží nám ta správná gepardí soudržnost.
 
Vzpomínáme: Gothia Innebandy Cup 2017
 
Zbyněk Matýsek: Baví mě, když vidím, jak se kluci florbalem baví a jak se zlepšují
 
Velikonoční výzva - Gepardí vejce
 
Naši partneři
Zápasy
Dorostenci | Sobota 03.10.2020, 11:30
FBŠ Hattrick Brno "B" - Gepardi DDM Helceletka Brno
7:4 (1:1, 3:1, 3:2)
 
Dorostenci | Sobota 03.10.2020, 14:00
Gepardi DDM Helceletka Brno - FBC Dragons
6:3 (0:3, 4:0, 2:0)
 
Starší žáci | Sobota 10.10.2020, 10:40
FBS Aligators Bučovice Klobouky - Gepardi DDM Helceletka Brno
6:6 (1:2, 3:4, 2:0)
 
Starší žáci | Sobota 10.10.2020, 13:20
FBC Slovácko Black - Gepardi DDM Helceletka Brno
5:6 (2:2, 2:2, 1:2)
 
Mladší žáci | Neděle 20.09.2020, 12:05
Gepardi DDM Helceletka Brno - FBŠ Hattrick Brno "B"
5:4 ()
 
Mladší žáci | Neděle 20.09.2020, 13:00
Gepardi DDM Helceletka Brno - FBK Atlas Blansko
9:2 ()
 
Přípravka | Sobota 12.10.2019, 10:40
Gepardi DDM Helceletka Brno - Hornets Brno ZŠ Horní Yellow
0:0 (Prohra)
 
Přípravka | Sobota 12.10.2019, 11:20
Gepardi DDM Helceletka Brno - TJ Znojmo LAUFEN CZ
0:0 (Prohra)
 
 
Copyright © 2019 Gepardi Brno, z.s. & eSports.cz - www.esports.cz Kontakt technická podpora: david.simon@esports.cz RSS